Zaręczyny

Zgodnie ze obyczajami połączeniu się dwojga ludzi węzłem małżeńskim towarzyszyły wcześniejsze oświadczyny i zaręczyny. Oświadczyny były pierwszym oficjalnym krokiem do zawarcia związku małżeńskiego. W tradycji przyszły narzeczony odwiedzał dom przyszłej narzeczonej i prosił głowę rodziny o rękę córki. Jeżeli on wyraził zgodę wówczas planowano ślub.

Nie było kiedyś możliwe zawarcie małżeństwa bez zaręczyn. W dawnych czasach część małżeństw aranżowały rodziny, kierowano się względami majątkowymi, rodzinnymi, politycznymi. Zdarzało się nieraz, że dziewczyny po raz pierwszy widziały przyszłego męża dopiero na zaręczynach. Z tej okazji w domu kobiety urządzano przyjęcie, na którym przyszły narzeczony obdarowywał swoją wybrankę pierścionkiem. Panna natomiast obdarowywał oblubienica sygnetem na znak akceptacji. Pierścionek i sygnet często miały białe kamienie, które symbolizowały szczęście i powołanie. Podczas zaręczy często ustalano także datę ślubu. Zaręczyn nie można było zerwać bez istotnych powodów, chociaż czasami można było spotkać się z opinią, że ślub powinien odbyć się rok po zaręczynach, dłuższe zaręczyny uważano za wygasłe.

Dzisiejsze oświadczyny i zaręczyny wyglądają nieco inaczej. Najpierw mężczyzna prosi swoją wybrankę o rękę, przeważnie tej okazji towarzyszy romantyczna, wyjątkowa atmosfera. Prosząc o rękę ofiarowuje jej pierścionek, nierzadko z brylantem. Mężczyźni prześcigają się, aby ta chwila była jak najbardziej wyjątkowa i oryginalna, dlatego poza klasycznymi zaręczynami często towarzyszą im następujące miejsca i chwile:

-romantyczna kolacja we dwoje
- wyjazd na wycieczkę
- łóżko
- spacer o wschodzie słońca
- Nowy Rok
- Walentynki

spotyka się szalone sposoby, aby wyrazić swoją miłość:

- mecz piłkarski bądź koszykarski
- billboard
- audycja radiowa
- wspólne nurkowanie
- koncert np:

 

Po tym wydarzeniu następuje dalsza część zaręczyn, czyli ogłoszenie światu swych planów małżeńskich. Rozpoczyna się to przeważnie wspólnym obiadem rodzinnym, w którym narzeczony prosi ojca swojej wybranki o rękę. Jeśli rodziny narzeczonych się nie znają wówczas jest to doskonała okazja do poznania się. Zaręczyny zorganizowane mogą być w gronie najbliższej rodziny lub w hucznej formie w restauracji z udziałem całej rodziny obu stron wraz z przyjaciółmi. Należy wspomnieć o jeszcze jednym bardzo ładnym zwyczaju: narzeczony odwiedzając rodzinę swojej wybranki w celu oświadczyn przynosi bukiet kwiatów dla wybranki oraz dla swojej przyszłej teściowej. Po oświadczynach następuje okres narzeczenstwa i przygotowań do ślubu.

 

Jakie macie Ciekawe pomysły na zaręczyny?