Ślub kościelny - oprawa liturgii

Jeżeli zamierzać zawrzeć związek małżeński w kościele - ślub konkordatowy lub ślub kościelny po wcześniejszym ślubie w Urzędzie Stanu Cywilnego, warto pomyśleć o wyjątkowej oprawie liturgii Mszy Świętej, podczas której powiecie sakramentalne tak. Można - w porozumieniu z księdzem - poprosić najbliższą rodzinę i przyjaciół o odczytanie modlitwy wiernych bądź zaśpiewanie psalmu.

 

Przed zawarciem związku małżeńskiego w  kościele warto spotkać się wcześniej z księdzem lub ojcem, który będzie przewodniczył Mszy świętej, w trakcie której złożymy przysięgę małżeńską . Oto niektóre elementy oprawy liturgii, na które możemy mieć wpływ:

  • Przystrojenie kościoła - w niektórych kościołach jego przystrojeniem zajmują się siostry zakonne, często jednak nie ma osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za dekorację kościoła, warto wówczas poprosić o pomoc w dekoracji kogoś z rodziny bądź przyjaciół i znajomych. Oczywiście Para Młoda (która za wystrój płaci) powinna wybrać kwiaty, ich kolor, zdecydować czy chce aby w kościele znajdowały się przy ławkach dodatkowe stroiki z kwiatami (girlandy), białe szarfy, a przed ołtarzem specjalna bramka z kwiatów itp.

  • Oprawa muzyczna Mszy świętej - najczęściej na Mszy ślubnej gra organista z parafii (zwykle zapłata organisty nie jest wliczana w opłatę, którą dajemy księdzu). Młodzi mogą omówić z nim przed mszą jakie pieśni chcieliby usłyszeć na swoim ślubie. Dodatkowo możliwe jest wynajęcie na Mszę solisty/solistki, którzy zaśpiewają Ave Maria. Jeżeli sami śpiewamy lub gramy w zespole kościelnym można prosić znajomych o muzyczną oprawę mszy św.

  • Wejście do kościoła - przed mszą ślubną należy ustalić z księdzem czy mamy sami podejść do ołtarza, czy też ksiądz podejdzie do nas w uroczystym orszaku z ministrantami - ksiądz podchodzi do Młodej Pary znajdującej się przy głównym wejściu do kościoła, podaje jej do ucałowania krzyż, a następnie Młoda Para uroczyście podchodzi do ołtarza za księdzem. Wprawdzie w zagranicznych filmach często oglądamy jak Panna Młoda prowadzona jest do ołtarza przez swego ojca, to jednak w Polsce najczęściej Młodzi do ołtarza podchodzą razem.

  • Czytania - Państwo Młodzi mogą wybrać (spośród czytań dedykowanych na tę okazję) czytania, które usłyszą na mszy ślubnej, o ich przeczytanie można poprosić kogoś z rodziny, przyjaciół. Przykładowe teksty czytań.

  • Śpiew psalmu - jeżeli wśród zaproszonych gości jest ktoś kto ładnie śpiewa i nie będzię go stresował "występ" przed całą rodziną, możemy go poprosić o zaśpiewanie psalmu między czytaniami.

  • Kazanie - kazanie jest obowiązkowym elementem na mszy ślubnej, jeżeli znamy księdza bądź ojca udzielającego nam ślubu, z pewnością będzie to kazanie skierowane bezpośrednio do Młodej Pary.

  • Tekst przysięgi - młodzi mogą ustalić przed ślubem czy chcą się nauczyć tekstu przysięgi na pamięć, czy też wolą powtarzać jej tekst po księdzu udzielającym sakramentu.

  • Modlitwa wiernych - Para Młoda może sama ułożyć modlitwę wiernych, powinniśmy w niej pamiętać o zmarłych rodzicach, rodzeństwie, o prośbie o błogosławieństwo dla małżeństwa. Modlitwę wiernych może odczytać ktoś z rodziny bądź przyjaciół.

  • Podziękowania - na końcu mszy ksiądz zwykle składa życzenia Młodej Parze, my również możemy poprosić go o mikrofon i podziękować uroczyście wszystkim gościom za przybycie na uroczystość i współuczestniczenie w tak ważnym dla was momencie.