W ostatnim artykule z cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" przeczytasz m.in. w jaki sposób nie wydać fortuny na makijaż i fryzurę ślubną, obrączki, samochód, fotografowanie i filmowanie. Ponadto znajdziesz wskazówki czy należy ograniczać ilość zaproszonych gości i zorganizować skromne przyjęcie czy też lepiej  "zaszaleć" i zorganizować dużą uroczystość.

 

 

 

Makijaż i fryzura


Na makijażu oraz fryzurze można zaoszczędzić podejmując ryzyko rezygnacji z wcześniejszej próby co może skutkować oszczędzeniem 150 do 400 zł. Aby zmniejszyć tu ryzyko trzeba znaleźć osobę wiarygodną, z doświadczeniem (np. referencje, fotografie). Dobra wizażystka/fryzjerka wyeksponuje piękność bez wcześniejszych prób. Można też samemu podjechać do zakładu i przyglądnąć się tworzonym makijażom i fryzurom. Ewentualnie jeśli Panna Młoda nie jest zdecydowana jaką fryzurę chce może poprosić koleżanki o urządzenie wieczoru piękności, kiedy to przyjaciółki będą czesały Pannę Młodą i robiły zdjęcia. Inspiracji możecie zawsze poszukać w Internecie. Wiadomo, że nie będą to profesjonalne fryzury, jednak zdjęcia pozwolą na podjęcie decyzji, czy ogólnie lepiej wyglądamy w koku, rozpuszczonych włosach, we fryzurze asymetrycznej, czy innej.

 

 

Obrączki


Cena bardzo zależy od salonu jubilerskiego, czyli marki i miejsca jego lokalizacji. Salony w galeriach i centrach miast będą miały droższe produkty, głównie przez wysoki czynsz jaki płacą za wynajem lokalu. Tańsze, a równie piękne obrączki można znaleźć nie idąc za reklamami. Złoto najczęściej próby 585 różnie kosztuje w różnych miejscach, tak samo jak grawerowanie, które może być już uwzględnione w cenie lub nie. Warto nie upierać się przy obrączkach wysokiej próby, ponieważ im wyższa próba tym bardziej miękkie złoto, które przy codziennych czynnościach zniszczy się szybciej, a przecież chcemy, żeby nasze obrączki były piękne przez lata. Dobrze trzeba się zastanowić też nad wzorem obrączek. Przez dzisiejszą modę salony oferują najróżniejsze obrączki – gładkie, ze wzorami, wysadzane cyrkoniami lub brylantami. Zdobione obrączki są bardzo kuszące zwłaszcza dla Pań. Jednak trzeba pamiętać, że obrączek takich nie będzie można nigdy poszerzyć, ponieważ poszerzanie zniszczy wzór, a cyrkonie i diamenty wypadną. Jeśli już jednak bardzo chcemy, aby na naszych obrączkach znajdował się pięknie błyszczący kamień nasze poszukiwania odpowiedniego jubilera mogą się wydłużyć. W przypadku cyrkonii, jeśli wypadną, koszt włożenia nowych jest niewielki, a o taką naprawę obrączki możemy poprosić w każdym salonie. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku diamentów. Salony dają niekiedy gwarancję na diamenty, jednak może ona być wystawiona przykładowo jedynie na 2 lata, przez które bez żadnych dodatkowych kosztów jubiler wstawi nowy kamień, oczywiście o ile obrączka oddana jest do naprawy w salonie, gdzie się ją zakupiło. Po upłynięciu dwóch lat każda następna naprawa będzie nas kosztować. Nie wierzcie też jeśli sprzedawca powie wam, że diamenty nie wypadną. To, że się nie ukruszą to prawda, w końcu są najtwardszym materiałem na ziemi, jednak osadzone są w miękkim złocie, a podczas codziennych czynności kamień w końcu się obluzuje. Wybierając obrączki ze wzorem też musicie się zastanowić, czy na pewno chcecie całe życie uważać, aby nie przekręciła Wam się na palcu, a piękny wzór cały czas pozostawał widoczny :)

 

Samochód


Do kościoła i na salę Państwo Młodzi muszą jakoś dojechać. Myśląc tradycyjnie najprościej jest wypożyczyć auto. Koszt wynajmu auta ze względu na cenę można podzielić na dwa poziomy. Pierwszy do 1000 zł – auta nowoczesne – typu Mercedes, Jaguar, BMW oraz powyżej 1000 zł – auta retro i limuzyny (ich przeciętny koszt to ok. 1400-1700 zł). Jeśli szukamy oszczędności można rozejrzeć się wśród znajomych, być może ktoś z nich jest w posiadaniu auta, które Was zainteresuje. Takie auto możemy sami przyozdobić (np. też prosząc kogoś o pomoc) ozdobami do kwiatów i prezentów zakupionymi na allegro. Jeśli zdecydujemy się jednak na wynajęcie auta z firmy to najczęściej płacimy za godziny. By ich niepotrzebnie nie wydłużać, można zamówić auto pod dom Panny Młodej lub miejsce, z którego będziecie wychodzić już razem. W przypadku drugim trzeba zorganizować jeszcze podróż Pana Młodego do swojej wybranki. Jeśli chodzi o kwestie podroży z kościoła do sali weselnej najczęściej można spotkać się z tym, że goście jadą autobusem. Państwo Młodzi w tym momencie mogą pojechać razem ze swoimi gośćmi jednocześnie zapewniając im atrakcję związaną ze swoją obecnością. W większych miastach można zainteresować się wynajęciem autobusu przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Po pierwsze jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjny autokar, a po drugie autobus można też ozdobić balonikami, a wasze imiona wyświetlą się z przodu w miejscu, gdzie zwykle widzimy numer autobusu i cel jego podróży.

 

Fotografowanie i filmowanie

 

Fotografowanie w plenerze, kościele, na weselu, reportaż, zdjęcia w studiu. Jeśli macie dobrych znajomych mających sprzęt i oko to możecie bardzo dużo zaoszczędzić prosząc ich o pomoc. Jeśli chcecie profesjonalnego fotografa to wybierajcie z wysokiej półki, bo półprofesjonaliści wezmą opłatę wysoką, a zdjęcia sami będziecie selekcjonować. Fotograf i kamerzysta podobnie jak DJ lub kapela najlepiej żeby byli z polecenia. Popytajcie znajomych, rodzinę, menedżera sali, czy kogoś by Wam nie zaproponowali. Cena za dobrego fotografa to zwykle 3000-5000zł, natomiast ceny kamerzystów są dużo bardziej zróżnicowane, a czytając ich ofertę można zauważyć, że dysponują podobnym sprzętem, ale na przykład wcisną wam cztery osoby kamerujące, a na koniec dwie płyty blu-rey z tym samym filmem i jeszcze 3 w gorszej jakości, a może nawet dodatkowo pen-driva.

 

Ilość gości weselnych


Przeważnie goście się sami finansują, więc nie warto na nich oszczędzać. Prezenty od gości zwykle pokrywają sumę, którą wydacie na menu, a czasami nawet ją przewyższają. Dlatego zewsząd możecie usłyszeć porady, aby zaprosić jak najwięcej gości. Akurat porady tej dobrze posłuchać, ponieważ im więcej tym lepiej. Nawet pomijając kwestię finansową, przy większej ilości osób wesele będzie bardziej radosne, ponieważ każdy będzie miał z kim porozmawiać. Zwyczajem już jest proszenie gości o potwierdzenie przybycia, przykładowo najpóźniej miesiąc przed uroczystością. Jednak zawsze w przeddzień jeszcze paru zaproszonych poinformuje, że nie przyjedzie. Korzystnym jest przy podawaniu ostatecznym ilości gości wziąć margines na te 5% aby nie doprowadzić do płacenia za puste nakrycia. Zawsze można natomiast zadzwonić przed dzień i poprosić o dodatkowe nakrycia. Jednak sytuacja taka możliwa jest tylko w momencie, gdy nie ustalasz gdzie goście mają siedzieć. Gości można pogrupować według stołów lub każdemu przypisać dokładne miejsce stawiając przy jego miejscu na stole wizytówkę. Ciężko jest więc wtedy zmniejszyć listę gości. Dodatkową radą co do usadzenia gości jest nie numerowanie stolików. Jeśli ponumerujemy stoliki „1, 2, 3…” niektórzy goście weselni mogą się obrazić „Czemu ja siedzę przy stoliku 8, a on przy 3? Czy jestem mniej ważny?”. Zamiast numeracji stoliki można nazwać tytułami filmów, nazwami kwiatów lub w inny oryginalny sposób.

 

Podsumowanie

 

Ślub i wesele to niezwykłe wydarzenie, skomplikowane pod kątem organizacyjnym. Dlatego warto zaplanować i przemyśleć plan działania, tak, aby w tym wyjątkowym dniu odpocząć i móc cieszyć się każdą chwilą. Mając już zaplecze w postaci wiedzy dotyczącej planowania, negocjacji oraz analizy poszczególnych elementów kosztów wesela na pewno sobie poradzicie.

Pamiętając o:

– szukaniu rozwiązań poza schematami

– odwadze w negocjowaniu

– rozwadze w wydawaniu

Wasz ślub będzie wyjątkowy i piękny, a przy tym nie wprowadzi was w długi.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" kliknij Tutaj

Comments powered by CComment

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież