W tym artykule, będącym częścią cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na garnitur, oprawę muzyczną, wiązankę ślubną, dekorację kościoła, przystrojenie sali.

 

 

 

Garnitur

Strój Pana Młodego. Tu jest łatwiej bo Panowie mogą znaleźć garnitur, który może służyć im nie tylko do ślubu, ale również na inne okazje. Znalezienie miejsca, gdzie nie płaci się za metkę nie jest trudne. Warto odwiedzić sklepy z męską odzieżą w mniejszych miejscowościach. Nie zawsze tańsze oznacza gorsze – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Nawet w większych miastach można z łatwością znaleźć sklepy nie-firmowe oferujące odzież męską lub same garnitury, a także przeróbki krawieckie. Jeśli dobrze poszukacie traficie na tani sklep, gdzie sprzedawca jest pasjonatem garniturów, przez co jego porady okażą się bardzo cenne, a zakupiony garnitur będzie leżał idealnie. Warto sprawdzać strony internetowe takich sklepów, ponieważ czasem można trafić na bony do wydrukowania lub hasła do podania przy kasie, które zapewnią dodatkową zniżkę. Patrzmy również na dodatki krawat/muszki, spinki do mankietu, które można kupić na allegro.

 

 

Muzyka

Jeśli naprawdę szukacie oszczędności zastanówcie się nad wynajęciem DJ`a zamiast zespołu. Dobrzy DJ`e poprowadzą wesele lepiej niż niejeden zespół, a dodatkową korzyścią jest to, że znika Wam problem proszenia kapeli by znowu zaczęła grać albo „dziwnych interpretacji w wykonywaniu szlagierów”. Patrząc na zespoły i tak w dużej części wspomagają się podkładami muzycznymi. Słaba kapela jest droższa niż naprawdę dobry DJ. Aby wynająć dobrą kapelę trzeba wydać przynajmniej 10 000zł, inaczej nie mamy pewności, że „kapela” ta nie składa się z dwóch słabych muzyków i wierzy, z której puszczany jest podkład. Natomiast dobry DJ to koszt ok. 3 000 zł. Warto zapytać swojego menedżera sali o polecenie DJ’a, gdyż zwykle mają oni ogromne doświadczenie i setki wesel za sobą, gdzie poznali wielu DJ’i, z którymi nawet sami współpracują przy innych imprezach. Jeśli macie znajomych, którzy już wzięli ślub i mówią, że są zadowoleni z DJ’a, którego wynajęli warto ich także poprosić o numer do niego. Z wyborem trzeba jednak się śpieszyć, bo najlepsi mają pozajmowane terminy zwłaszcza między czerwcem a wrześniem. Może wam się zdarzyć, że menedżer sali zażąda, aby DJ czy kapela nie pili w trakcie wesela. Jest to dla was bardzo korzystne i koniecznie zapis o zakazie spożywania alkoholu musicie umieścić na umowie z DJ’em lub kapelą, która ma dla was grać.

 

Wiązanka ślubna

Odchodzi się od zamawiania dwóch podobnych wiązanek - jednej dla Panny Młodej, drugiej dla świadkowej. Po drugie ważne jest aby wybrane przez Was kwiaty pasowały do urody Panny Młodej, jej sukni oraz ogólnej kolorystyki weselnej. Jednak z drugiej strony bukiet nie może być pierwszą lub nawet jedyną rzeczą rzucającą się w oczy, to znaczy nie może on „przesłaniać” Panny Młodej. Tu z pomocą przychodzi florystka, która podpowie z jakich kwiatów można zrobić bukiet, by nie był on zbyt dużym kosztem. Kwiaty sezonowe są najtańsze, a najdroższe są storczyki i kalie, między którymi może być różnica nawet 200 zł. Odwiedzić jednak trzeba różne florystki, które przedstawią Wam swoje oferty, czasami ceny bukietów są absurdalnie wysokie i jeśli od razu trafimy na taką ofertę możemy znacznie przepłacić.

 

Dekoracja kościoła

Kwiatami kościół jest udekorowany na każdą Mszę Świętą, więc z pewnością u Was też tak będzie. Jeśli jednak chcecie mieć pewność to dowiedzcie się od proboszcza lub kościelnego kto dekoruje i skontaktujcie się z nim. Z pewnością taniej będzie aniżeli u firm zewnętrznych. Jeśli jest w kościele zwyczaj samemu dekorować to sprawdźcie czy nie ma jeszcze innego ślubu w tym samym dniu. Jeśli tak to zawsze możecie się spotkać, ustalić jaki wystrój wam najbardziej odpowiada i podzielić się zarówno kosztami, jak i pracą. Pary, które mieszkają w dużych miastach lub w ich pobliżu mogą zawsze odwiedzić giełdę kwiatową, gdzie na pewno zapłacą za rośliny mniej niż w kwiaciarni.

 

Przystrojenie sali

Najlepiej jest znaleźć taką salę, która ładnie wygląda i ma na stałe dekoracje zarówno materiałowe, jak i na stołach (świeczniki, wazony). Jeśli taki wystrój sali akurat nie będzie Wam odpowiadać wówczas za niezbędne minimum powinno się przyjąć udekorowanie Waszego miejsca, czyli ściany za Wami - serce, balony itp. Kwiaty na stołach na sali to piękny dodatek. Stawiając po jednej gałązce róży, lilii, tulipana – kwiatu, którego właśnie jest sezon nie ponosimy dużego wydatku, a efekt jest fajny. Obecnie można jednak znaleźć salę, gdzie dekoracje są w cenie, jednak należy zwrócić uwagę na zdjęcia z poprzednich imprez zamieszczane na Internecie, aby ocenić możliwości dekoracyjne. Czasami menedżerowie obiecują, że mogą zrobić wszystko, a w efekcie pomijają niektóre uwagi i sala wygląda biednie. Często zdarza się, że zewnętrzni dekoratorzy nie są wpuszczani do lepszych sali, co menedżerowie tłumaczą niszczeniem przez dekoratorów niektórych rzeczy, np. poprzez nieodpowiednie wbijanie szpilek. Warto się nie upierać przy swoim dekoratorze, bo jak coś faktycznie zniszczy trzeba będzie płacić dodatkowo za szkody.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" kliknij Tutaj

Comments powered by CComment

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież