W kolejnej części artykułów "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na zaproszenia, menu weselne oraz suknię ślubną.

 

 

 

 

 

UŻYJ SPRYTU ZAMIAST PIENIĘDZY


Jak mówi miliarder i jeden z najlepszych szkoleniowców na świecie - Brajan Treicy - najbardziej opłacalnym zajęciem jest myślenie, zaś jeszcze bardziej opłacalnym innowacyjne myślenie. Czyli szukajmy rozwiązań, takich które dadzą pożądany efekt przy najmniejszym zaangażowaniu naszych pieniędzy oraz czasu. Tutaj możemy szukać nowych rozwiązań wychodząc poza schematy jak również poprosić o pomoc rodzinę i znajomych. Przeanalizujmy teraz składowe kosztów ślubu i wesela – czy da się zaoszczędzić?

 

 

Zaproszenia

Zaproszenia, które wysyłamy do naszych gości są zwykle trzymane przez nich do dnia ślubu i bardzo często po uroczystości lądują w koszu. Nikt z gości nie obrazi się więc lub nie odmówi przyjęcia zaproszenia tylko dlatego, że kosztowało ono 2 zł, a nie 10 zł. Firmy poligraficzne oraz produkujące zaproszenia prześcigają się w tworzeniu modeli wyjątkowych, pięknych, wyglądających jak małe dzieła sztuki. Tutaj mamy do dyspozycji zaproszenia ręcznie wypisywane i one mogą kosztować nawet 1 złotówkę. Jeśli macie czas i możliwości możecie też przygotować sami zaproszenia i wydrukować je na drukarce, a umieszczając wasze zdjęcie sprawicie że będą wyjątkowe. Jednak jeśli chcecie zaproszenia kupić warto to zrobić w sieci. Często zdarza się, że zaproszenia proponowane w sklepach stacjonarnych są dużo droższe od tych, nawet identycznych, dostępnych w Internecie. Na wybór zaproszeń niestety trzeba poświęcić trochę czasu i wcześniej konieczne jest przygotowanie listy gości. Lista potrzebna jest nie tylko po to, aby wiedzieć ile zaproszeń zamówić, ale też do przekazania firmie produkującej zaproszenia, jeśli chcemy, aby nazwiska gości były wydrukowane. Koniecznie też należy zamówić kilka dodatkowych pustych zaproszeń w razie gdybyście później zdecydowali się zaprosić jeszcze kogoś.

 

Menu

Jest zdecydowanie największym wydatkiem jaki ponosi Para Młoda. To ile zapłacimy jest głównie uzależnione od ilości zapraszanych gości. Jednak cena za jedną porcję zawsze jest różna w każdej sali weselnej i zależy od ilości dań podawanych w trakcie wesela. Nie wierzcie też, że dzieci jedzą tyle samo dorośli, zwykle jest to połowa posiłku, co w cenie nie zawsze jest uwzględnione. Przekalkulujcie czy takie potrawy wam odpowiadają i zwróćcie uwagę na ilość dań. Jeśli ślub jest koło godziny 15:00 albo później, to goście pierwszy posiłek w sali weselnej dostaną dopiero koło 17:00 (w zależności od tego jak daleko jest sala od kościoła), jest to godzina dość późna i ciężko liczyć, że goście zjedzą dodatkowo więcej niż dwa-trzy dania w ciągu całego wesela. Jak chodzi o ciasta, coraz częściej zdarza się, że Młoda Para zamawia ciasta na wsi. Są pyszne i smakują jak domowe, a nie kupne, gdzie miejscy cukiernicy specjalizują się w nabijaniu ciast ciężkim kremem. W przypadku tortu, problemem może być tortownica pozioma, której wynajęcie może nawet kosztować 200złotych (lub jest ta cena wliczona w koszt tortu). Jeśli nie boicie się o wyjątkowość możecie zamówić blachę ciasta (prostokątną) z przystrojeniem wówczas wyjdzie wam o wiele taniej (cena 1 kg tortu wacha się od 80-200 zł, ciasta to ok. 30zł za kg). W przypadku alkoholu bardzo często jest praktyka płacenia korkowego od butelki. Jednak nie w każdej sali menedżerowie będą chcieli takiej dodatkowej opłaty, albo poszczególne oferty będą się bardzo różniły od siebie. Koszt ten warto negocjować, zwłaszcza jeśli zapraszacie dużo gości. Jeśli macie kogoś z rodziny, któremu można zaufać to powierzcie mu zadanie roznoszenia alkoholu, w ten sposób unikniecie dodatkowego kosztu jaki często menedżerowie sali naliczają za roznoszenie alkoholu przez kelnerów. Nagminnym też jest, że na zapleczu alkohol się rozlewa, a pod koniec wesela gości obsługują zataczający się kelnerzy (by tego uniknąć można również zażądać wpisu do umowy, który zabezpieczy nas przed taką sytuacją, można także w tym uwzględnić ewentualną karę pieniężną).

Suknia ślubna

Jest to strój, na który Panie czekają od dzieciństwa. Strój Młodej jest to jednak spory wydatek. Suknia ślubna to koszt rzędu 2000-5000zł, a nawet więcej bo górna granica praktycznie nie istnieje. Jak obniżyć cenę sukni? – Uszyć suknię u krawcowej. Cena może spaść nawet o 1000zł bez większego problemu, a w tym momencie możemy dostosować projekt do swoich potrzeb. Krawcowa niestety może uszyć suknię podobną, ale nigdy identyczną z katalogową! Nie jest jej zadaniem kopiowanie modeli, a uszycie takiego, który jak najlepiej podkreśli Waszą figurę i najlepiej będziecie w niej wyglądała Panna Młoda. Inną opcją, jest zakup używanej sukni i dostosowanie jej do swoich potrzeb przez krawcową. Suknię ślubną można też wypożyczyć. Salony zazwyczaj wypożyczają suknię za połowę wartości jej zakupu. Istnieje jednak duże ryzyko, że gdy suknia się zniszczy zostaniecie obciążeni kosztami. Podczas całonocnej zabawy weselnej pilnowanie sukni może być uciążliwe i prowadzić do niepotrzebnego stresu. Jeśli jednak zdecydujemy się po prostu kupić suknię z salonu należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim Panie sprzedawczynie będą nas zapewniały o tym, że suknia sprowadzona będzie z Włoch, Hiszpanii czy innego kraju Europy, jednak często nie jest to prawda, a suknie, które oferują pochodzą z Chin. Dobrze jest się przyglądnąć oferowanym sukniom – czy są dobrze wykończone, czy materiał wydaje nam się dobry, czy nie widać fiszbin. W związku z tym, że suknie są sprowadzane trzeba bardzo uważnie podejść do zakupu. Przede wszystkim dobrze jest się upierać, aby na umowie kupna znalazła się nie tylko nazwa sukni, ale też opis jej wyglądu. Zdarzają się sytuacje, że Panna Młoda czeka w niecierpliwości kilka miesięcy, żeby zobaczyć w końcu swoją upragnioną suknię, po czym w dzień odbioru okazuje się, że przysłany został zły model.

 

Przykład: Panna Młoda spędziła cały dzień na poszukiwaniu idealnej sukni. W pewnym salonie znalazła w końcu tą jedyną, jednak postanowiła nie zamawiać jeszcze tego samego dnia. Pani sprzedawczyni zapisała więc na wizytówce sklepu nazwę sukni i zapewniła, że model jest na stronie internetowej. Panna Młoda wróciła więc do domu i od razu chciała jeszcze raz popatrzeć na suknię. Jednak na stronie pod nazwą podaną w sklepie była zupełnie inna suknia, a tej właściwej w ogóle nie znalazła w ofercie. Co by było gdyby zamówiła od razu suknię? Nie wiadomo, ponieważ postanowiła pójść ze zdjęciem upatrzonego modelu do krawcowej, która uszyła suknię o 900 zł taniej.

Jeśli naprawdę bardzo chcemy suknię kupić i jednocześnie wydać jak najmniej można również poczekać na koniec kolekcji. W każdym sklepie z łatwością można się dowiedzieć kiedy nastąpi zmiana oferty. Modele są najczęściej wymieniane we wszystkich salonach jednocześnie. Ostatnie modele natomiast mogą kosztować nawet mniej niż 1000 zł. Zakup takiej sukni wiąże się jednak z poprawkami krawieckimi za jakie zapłacimy dodatkowo w salonie ok. 200zł. Czasami można się również natknąć na krawcowe co szyją suknie za bardzo niską kwotę. Początkowo oferta taka może wydać się korzystna, jednak przed dokonaniem decyzji warto sprawdzić opinie w Internecie. Wiadomo, że niektórym z nich nie można wierzyć, jednak po przeczytaniu wielu wpisów możemy oceny te sobie uśrednić. Często można się dowiedzieć o problemach jakie może nam przynieść wybór taniej krawcowej, np. jeśli znajdziecie dużo wpisów o tym, jak to Pani krawcowa zszyła źle suknię, powiedziała, że nie da się zszyć góry z dołem lub suknia była tak słabo zszyta, że rozpadła się w trakcie wesela, to musimy się zastanowić, czy nie lepiej wydać trochę więcej i uniknąć stresu.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" kliknij Tutaj

Comments powered by CComment

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież