W tym artykule przedstawimy parę technik negocjacyjnych, które możesz użyć podczas ustalania ceny za poszczególne usługi. Z pewnością takie umiejętności będziecie mogli wielokrotnie wykorzystać w ciągu Waszego wspólnego małżeńskiego życia podczas zakupu mieszkania, samochodu, czy też w trakcie organizowania urlopu.

 

 

TECHNIKI NEGOCJACJI

Poniżej zaprezentujemy parę technik negocjacji, które najłatwiej zastosować i przynoszą wymierne korzyści. Czytając to pewnie przypomnicie sobie, że o takim podejściu już gdzieś słyszeliście, a może na Was zostało już to wypróbowane. Ważne jest aby z „Ja to znam” przejść do „Ja to stosuję”. Więc zaczynajmy!

 

Zapytania o najmniejszą cenę

Najprostszą techniką jest zadanie jednego pytania w odpowiednim momencie. Kiedy już macie nawiązaną rozmowę, ustalony przedmiot-usługę, którą zamierzacie zakupić, a cena została już orientacyjnie zarysowana. Wtedy możecie zapytać się:

A jaka najniższa cena Pana/Panią by za ten produkt satysfakcjonowała?

Wówczas włączamy u sprzedającego tryb myślenia „jaka najmniejsza kwota by mnie satysfakcjonowała? Ile minimalnie chciałbym zarobić?”. Zobaczcie, że jest to podobnie brzmiące pytanie do „Ile najmniej by Pani/Pan za to chciał?”, z tym że ciężar przenosi się na satysfakcję, a poza tym jest bardziej uprzejme i empatyczne, bo zależy nam na satysfakcji. To, że o tym już wiesz nie oznacza że wypowiesz to zdanie naturalnie i nie zapomnisz pytanie takie zadać. Dlatego warto popróbować najpierw zanim będzie się negocjowało coś ważnego. Podobne zdania mogą brzmieć następująco: „Ile najmniej satysfakcjonowałoby Panią?”, „Jaka najmniejsza cena jest dla Pana zadawalająca?” i bardziej rozbudowane zapytanie „Widzę, że ładną ma Pan salę, proszę się nie obrażać, ale szukamy czegoś okazyjnego, bo nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy. Jaka jest satysfakcjonująca Pana najmniejsza kwota, którą by Pan wziął za tą salę?”. Jedno zdanie, a tak dużo zmienia!

Duecik (zwany czasami „dobry i zły glina”)

Organizując razem macie szanse grać zespołowo dla osiągnięcia wyznaczonego celu jednocześnie przyjmując różne postawy. Uwaga na zagrywki sprzedawców takie jak ”Nie chciałby Pan przed przyszłą żoną wyjść na sknerusa. Proszę zobaczyć jak przyszłej małżonce się to podoba”. Takie działania sprzedawców są częste i mają na celu przyśpieszenie waszej decyzji, czyli skrócenie czasu potrzebnego na przemyślenie sprawy. W tym momencie musimy pamiętać, że bez względu na to co mówi sprzedawca mamy możliwość odroczenia decyzji lub po prostu użycia riposty typu „szukam czegoś naprawdę wyjątkowego”.

Powróćmy teraz do gry „zły i dobry glina”, którą pewnie widzieliście nie jeden raz na filmach. W grze tej jedna osoba bardziej sceptyczna wykazuje niechęć do zakupienia zaś osoba przychylna sprzedawcy chce kupić. Druga osoba prosi więc sprzedawcę o bonusy, zniżkę w celu przekonania partnerki, partnera. Typową prośbą wypowiadaną w takiej sytuacji może być „Proszę mi pomóc mi ją przekonać”. Sądzę, że zdarzyło wam się już wcześniej mieć odmienne spojrzenia na zakup, więc należy tylko to wyeksponować, aby nakłonić sprzedawcę do uatrakcyjnienia oferty.

Okazja

Presja czasu, ograniczenie w dostępności i ilości sztuk jest częstym orężem sprzedawców. Przykładowo podczas oglądania sali weselnej właściciel, kiedy już jesteście po rozmowie i dalej się zastanawiacie, może rzucić na odchodne takie zdanie „Proszę się nie martwić, macie Państwo do dużo czasu bo jutro przychodzą następni oglądać salę” lub makijażystka może powiedzieć „Wie Pani mam już jedną klientkę, która się zastanawia nad tym terminem, ale Pani jeśli się dziś zdecyduje to będzie termin Pani bo tak fajnie się nam rozmawia”. Czy osoby te mówią prawdę? Nie wiadomo. Może warto się tym nie przejmować i szukać innych możliwości, tak aby być pewnym, że podjęło się właściwą decyzję. Musicie pamiętać, że przede wszystkim przygotowania do ślubu i wesela powinny przynosić Wam szczęście, a nie ciągły niepokój.

Wymienione okazje można wykorzystać też na swoją korzyść, czyli spróbować wytargować niższą cenę. Jeśli chcemy się szybciej zdecydować można spróbować powiedzieć „Wie Pan, tytle i tyle możemy dać. Dziś możemy podpisać umowę, mamy za sobą nawet zadatek”. Po takim stwierdzeniu sprzedający może zgodzić się na nasze warunki, zwłaszcza jeśli pokażemy mu dodatkowo przygotowane pieniądze.

I tutaj ważna informacja - czym się różni zadatek od zaliczki? Jeśli mamy umowę to zwyczajowo jest to 5- 10% wartości umowy. Jeśli nie wpłacimy później pozostałej kwoty to pieniądze przepadają, ale jeśli biorący zadatek chce się wycofać z umowy to w przydatku zadatku musi zwrócić podwójną kwotę, zaś w przypadku zaliczki następuje tylko zwrot zaliczki o ile w umowie nie ma zapisu, który by to zmieniał.

Metoda zdechłej ryby

Jest to metoda, która polega na upieraniu się przy rzeczy, która nas mało interesuje, a nie jest do przyjęcia przez sprzedającego, który próbuje nam ją odradzić w negocjacjach. Dopiero pod koniec negocjacji rezygnujemy z niej w zamian za ustępstwa w innej ważnej kwestii, na której naprawdę nam zależy. Oczywiście sprzedający nie może mieć pojęcia, że od początku wcale tej rzeczy nie chcieliśmy.

Przykład: Negocjujemy wycieczkę w podróż poślubną. Mówimy, że chcemy dodatkowe atrakcje np. bycie w jakimś miejscu, dodatkowa wycieczka na miejscu. Biuro podróży nie ma w ofercie atrakcji, na której wam zależy, a tak naprawdę taką wycieczkę fakultatywną można poszukać na miejscu, jednak cały czas upieramy się, żeby to oni nam ją zorganizowali. Dopiero na końcu rezygnujemy z tej dodatkowej atrakcji przykładowo na rzecz niższej ceny. Możemy osiągnąć to przykładowo sugerując, aby biuro wam w jakiś sposób wynagrodziło to, że nie będziecie mogli „spełnić swojego marzenia”.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" kliknij Tutaj

Comments powered by CComment

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież