Co powinienes wiedzieć o intercyzieW myśl polskiego prawa, za pewnymi wyjątkami, wszystko co zostało nabyte po zwarciu małżeństwa stanowi majątek wspólny, jednak przysięga ślubna nie powoduje, że małżonkowie nie posiadają majątków osobnych – w ich skład wchodzi wszystko to na co zapracowali przed ślubem oraz niektóre rzeczy nabyte – jak spadek lub darowizna. Intercyza potocznie oznacza rozdzielność majątkową ale prawnie odpowiada „umowie majątkowej małżeńska”. Taka umowa podpisywana jest między ludźmi którzy zamierzają wstąpić w związek małżeński oraz między małżonkami – intercyza nie musi zostać spisana przed ślubem, nawet kilka lat po sakramentalnym tak.

 

Istnieją umowy intercyzy:

  • wyłączające wspólność majątkową (wprowadzające rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków)
  • rozszerzające wspólność majątkową
  • ograniczające wspólność majątkową
  • przywracające wspólność ustawową

 

Czy warto podpisywać intercyzę?

„ argumenty przeciw intercyzie”

Wspólnota majątkowa ma pewne zalety – daje większą zdolność kredytową, pozwala wspólnie rozliczać się z podatków – a w sytuacji kiedy jedno z małżonków zarabia więcej niż drugie jest to bardzo korzystne.

Pamiętajmy też, że w myśl polskiego prawa wszystko czego małżonkowie dorobili się przed ślubem należy do nich – możemy uspokoić troskliwych rodziców którzy kupili nam mieszkanie czy samochód przed ślubem – nasza druga połówka nie ma do nich prawa. Często ludzie podpisują intercyzę kiedy dostaną spadek lub darowiznę, również wtedy taka umowa jest niepotrzebna – te elementy stanowią nasz osobisty majątek. To samo tyczy się zaciąganych długów, o ile nie ma bezspornych dowodów, że dług powstał za zgodą współmałżonka (a to oznacza, że pod każdą umową musiałby widnieć jej/jego podpis). Dziś prawo chroni o wiele lepiej majątek osobisty, komornik ma prawo ściągać długi z majątku osobistego dłużnika i tylko niektórych części majątku wspólnego – jak niestety pensja męża lub żony, ale już trudniej dokonać egzekucji mieszkania czy domu.

„argumenty za intercyzą”

Intercyza przydaje się, jeżeli małżonkowie chcą chronić majątek którego dorobili się po ślubie. Wbrew pozorom takie umowy zawierają małżonkowie którzy chcą to zrobić. Możliwe jest oczywiście, że sąd na wniosek jednego z małżonków zarządzi oddzielność majątkową – jednak jest to procedura długa i skomplikowana – muszą istnieć ku temu poważne powody. Tutaj pewna uwaga – każdy majątek który powstał przed ślubem, stanowi część majątku osobistego, ale jeżeli w takcie trwania małżeństwa jedno z małżonków zainwestuje ten majątek np. na rzecz firmy prowadzonej wspólnie staje się on częścią majątku wspólnego. Pamiętajmy, że o ile wierzyciel ma mocno ograniczoną możliwość egzekwowania zadłużenia z majątku wspólnego i niemal żadnej z majątku małżonka nie będącego dłużnikiem to Skarb Państwa (w tym ZUS) działa inaczej - małżonkowie odpowiadają całością majątku.

Intercyza

Podsumowując tak naprawdę państwo młodzi z decyzją o intercyzie mogą poczekać – można ją podpisać w dowolnej chwili. Nie musi ona oznaczać całkowitej rozdzielności majątkowej – można tylko ograniczyć wspólnotę. Intercyza lub jej brak nie powoduje drastycznej zmiany ani w finansach ani w wydatkach przeciętnego kowalskiego. Może znacząco ułatwić życie przedsiębiorcom, i jest najkorzystniejsza w sytuacji kiedy każde z małżonków prowadzi osobną działalność gospodarczą. Czy intercyza oznacza brak zaufania? Ludzie powinni brać ślub jeżeli się znają – wtedy decyzję o podpisaniu intercyzy uzgadniają, często przyszli małżonkowie mają podobne zdania w tej kwestii. Jeżeli nie znamy osoby za którą chcemy wyjść lub którą bierzemy za męża – może lepiej nie brać ślubu.

kawoszka24

 

Co powinnaś wiedzieć o intercyzie?

Intercyza ilustrowana dziełem Lucretia Marcantonio Raimondi

Wasze opinie

Comments powered by CComment

Komentarze  

0 #1 Bez intercyzy 2014-10-12 17:34
Ja przedyskutowałem to ze swoją przyszłą żoną. Ponieważ dzielimy łoże, a łoże to więcej niż pieniądze to podeszliśmy do tego, że nie mamy intercyzy. Tyko, że dla każdego z nas to jest pierwszy związek i nie spaliśmy z innymi ani też nie mieszkaliśmy.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież