Intercyza przed slubemWedług polskiego prawa po ślubie pomiędzy małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Jest to stan domyślny, który ma wiele zalet, takich jak możliwość wspólnego rozliczania się w urzędzie skarbowym czy lepsza zdolność kredytowa, bywa też jednak niebezpieczna. By zachować po ślubie  rozdzielność majątkową, lub ograniczyć wspólnotę niektórzy decydują się na spisanie umowy zwanej intercyzą. Możemy to zrobić w dowolnym momencie trwania związku i zazwyczaj pośpiech w tej materii jest zbędny, zdarzają się jednak sytuacje w których dokument taki warto sporządzić już przed zawarciem małżeństwa.


Spisanie intercyzy przed ślubem warto rozważyć gdy jedno z przyszłych małżonków (lub oboje) prowadzi własną działalność gospodarczą. Wbrew pierwszemu wrażeniu nie ma to zwykle na celu zabezpieczenia majątku przed chciwością partnera (choć i takie sytuacje zapewne się zdarzają), ale ochronę współmałżonka przed konsekwencjami ewentualnego fiaska. Rozdzielność majątkowa jest też przydatna gdy przedsiębiorca chce mieć pełną swobodę decydowania o swojej firmie. Wiele istotnych operacji, takich jak kupno czy sprzedaż nieruchomości, gdy intercyza nie została zawarta, wymagają zgody współmałżonka, a to gdy liczy się czas, jest poważnym utrudnieniem.

Rozdzielność majątkowa chroni również przed odpowiedzialnością za zobowiązania zaciągnięte przez współmałżonka Należy jednak pamiętać, że o intercyzie trzeba poinformować swoich wierzycieli. Jeżeli zobowiązanie powstało przed intercyzą wtedy egzekucja będzie prowadzona z majątku, który przed podziałem był wspólny. Choć obecnie polskie prawo dobrze chroni majątek własny żony lub męża dłużnika to wiele długów pociąga za sobą konsekwencje podatkowe, a przed fiskusem małżeństwo odpowiada całością majątku.

Coraz częściej Polki i Polacy ponownie wchodzą w związek małżeński. Przykładowo z poprzedniego związku mamy dzieci bądź jedno dziecko a pomimo rozwodu dalej prowadzimy działalność gospodarczą z byłym małżonkiem i nie chcemy aby wpływy z firmy trafiały do nowego wybranka bądź wybranki. Wolimy też żeby prawa do firmy miała tylko była żona i wspólne potomstwo  – wtedy warto przed ślubem podpisać intercyzę.

INTERCYZA

Może więc lepiej poczekać? Intercyzę można spisać tak naprawdę w dowolnym momencie trwania małżeństwa – warto jednak zastanowić się czy podpisywanie intercyzy w stresie – nasza firma ma problemy, firma małżonka ma problemy – będzie tak naprawdę dobrze przemyślane i uczciwe. Według niektórych intercyza przed ślubem jest dowodem braku zaufania do współmałżonka, trudno dyskutować o tym czy jest to prawda czy nie – wszystko zależy od ludzi. Jednak zazwyczaj jeżeli obydwoje małżonków decyduje się na intercyzę robi to zgodnie – aby zapobiec kłótnią lub aby chronić siebie nawzajem przed konsekwencjami fiaska finansowego.

Czy więc w ogóle warto podpisywać intercyzę? Tak naprawdę dużo osób decyduje się na intercyzę wtedy kiedy nie jest to konieczne – kiedy dostaje spadek lub darowiznę, a te w myśl Polskiego prawa  stanowią element majątku własnego małżonka. Jeżeli żadne z małżonków nie prowadzi, ani nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej intercyza jest zbędna – być może niektórym się wydaje że zapobiegnie to kłótnią – nic bardziej mylnego. Warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuacje finansową przed ślubem i wybrać najlepsze rozwiązanie.

kawoszka24

Jakie jest twoje zdanie na temat intercyzy?

Comments powered by CComment

Komentarze  

0 #1 Pawel 2014-10-22 10:40
Dzielenie z kimś łóżka, życia, dzieci jest bardziej wiążące i niebezpieczne niż dzielenie z kimś portfela. W przypadku dużych dysproporcji można wziąć intercyzę a następnie na jakąś rocznicę anulować
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież